Przejdź do głównej zawartości

Rośliny miododajne - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #1

W dzisiejszym poście bierzemy pod lupę pszczoły. Ściślej rzecz określając rośliny miododajne.

Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Dzięki ich nieustannej pracy udaje się zapylić 90% drzew na terenie naszego kraju i przyczyniają się też do produkcji prawie 75% żywności, która trafia na nasze talerze. Niestety ostatnio pszczoły nie radzą sobie najlepiej. Przyczyn ich zastraszająco szybkiego wymierania jest wiele, w większości odpowiada za nie jednak człowiek. Los jeszcze nie jest przesądzony, a każdy z nas może w prosty sposób pomóc. Na przykład otwierając swój ogród na rośliny miododajne.

 

Czym są rośliny miododajne?
Są to rośliny; kwiaty, drzewa, krzewy, które dostarczają pszczołom potrzebnych składników do tworzenia miodu. Nektaru dostarczają rośliny nektarodajne, pyłku rośliny pyłkodajne, a spadzi rośliny spadziodajne. Takie rośliny zasadzone w ogrodzie, na działce czy na balkonie stworzą tym małym pasiastym owadom odpowiednie warunki do życia. Nie zapominajmy też o tym, że wiele z tych roślin bardzo ładnie wygląda i często są sadzone dla ozdoby.

Jakie są to rośliny?
Poniżej przedstawiamy niektóre z roślin miododajnych.

  • Malina - uwielbiane przez wszystkich małe owoce, często przeznaczone na konfitury. Miód malinowy bardzo szybko krystalizuje, a po tym procesie ma niemalże śnieżnobiałą barwę.
  • Lawenda - roślina bardzo często wykorzystywana również w kosmetyce. Z kwiatów, które dają obfity nektar wytwarza się miód. Miód lawendowy ma jasnożółtą, czasem też herbacianą barwę, jest intensywny w smaku a proces jego krystalizacji przebiega wolno.
  • Facelia błękitna – jedna z najlepszych roślin miododajnych. Bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły. Miód pozyskiwany z tej rośliny ma przyjemny aromat i jasnozielony lub biały kolor.
  • Wrzos – posiada wszechstronne zastosowanie, zwłaszcza na obszarach, na których jest rośliną dominującą. Używany także do barwienie tkanin. Miód wrzosowy jest gęsty, ma galaretowatą konsystencję. Nie jest zbyt słodki, za to bardzo aromatyczny.
  • Lipa drobnolistna – Z jej nasion można wytworzyć jadalny olej. Ma właściwości lecznicze tak samo jak miód z niej wytwarzany. Miód lipowy na łagodny smak i delikatny aromat, a jego konsystencja przypomina olej rycynowy.

Rośliny miododajne
Chociaż wyżej wymienione rośliny są nieskomplikowane w utrzymaniu trzeba pamiętać o nawodnieniu, naturalnych nawozach czy odpowiednim okresie sadzenia. Jeśli już zdecydujemy się na rośliny miododajne w naszych ogródkach warto zapoznać się z potrzebami każdego wybranego przez nas gatunku. Przygotowania wymagają tylko trochę chęci i poświęconego czasu, ale to naprawdę bardzo prosty sposób pomocy pszczółkom. Pamiętajmy, że przyczyniając się do przetrwania pszczół przyczyniamy się do przerwania nas samych.


Dziękujemy za uwagę!
To tyle na dzisiaj
Śledźcie nas profil, aby nie przegapić wielu ciekawych wpisów.
Możecie nas również zaobserwować na naszych mediach społecznościowych:
FB: Koło Życia Zwierząt
IG: kolo.zycia.zwierzat

Pozdrowionka!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jeże i ich zagrożenia - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #4

Powo dem zagrożenia jeży w wielu przypadkach są ludzie. Ważne jest, jakie działania podejmujemy, ale również, czego NIE robimy. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przestać zagrażać, a zacząć pomagać jeżom! Czemu pomagać? Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami, zjadają wiele szkodników, które przeszkadzają nam w naszych ogródkach. Od dłuższego czasu obserwujemy zmiany miejsca występowania jeży z naturalnych ekosystemów na tereny bardziej zurbanizowane. Niestety, zagrożenia dla jeży płynące z działalności człowieka spowodowały ogromny spadek populacji jeży. Są one zagrożone wyginięciem, z tego powodu w Polsce obowiązuje ochrona ścisła jeży. Jeżowe zagrożenia, na które mamy wpływ Wypadki drogowe       Zastraszająca ilość jeży ginie pod kołami aut przez nieuwagę kierowców. Niestety ich naturalna reakcja obronna na zbliżający się pojazd - zwinięcie się w kulkę nie ratują ich przed śmiertelnymi zderzeniami . Środki chemiczne Stosowanie

Jak zrobić domek dla jeża? - To Dziecinnie Proste #2

Tematem dzisiejszego wpisu będą jeże. Jak sprawić, aby jeż nocą przytuptał do naszego ogródka? - tego dowiecie się dzisiaj. Zapraszamy! Słowem wstępu Wiadomo nie od dziś, że populacja jeży na świecie zmniejsza się zatrważająco szybko. W Polsce są one objęte ochroną ścisłą. Niestety, większość zagrożeń dla tych małych stworzeń spowodowana jest działalnością człowieka. Czy jest coś, co możemy zrobić, aby żyło im się lepiej? Otóż jest! Jest to tak proste, jak zorganizowanie pomocy na własnej działce i nie wymaga specjalnych umiejętności. Jeżowe legowiska na czas hibernacji Poniżej podajemy kilka najprostszych sposobów na stworzenie schronienia na zimę dla jeża: góra liści - sterta liści pozostała po jesieni w ogródku nada się perfekcyjnie, wystarczy jedynie, aby była odpowiednio duża dla jeża do zagrzebania się w niej i voila! Domek gotowy!    gałęzie i liście - jest to odrobinę bardziej zaawansowana wersja poprzedniego domku, z gałęzi należy uformować "stelaż", a

Kura znosząca zło(te) (jajka) - Don't Be Cruel #1

Patrząc na kartonowe opakowanie dziesięciu jaj klasy „L”, o numerze 3, za 5,49, nie zobaczysz cierpiącej kury bez połowy piór. Dlatego zabierasz opakowanie i kierujesz się do kasy. Tu gdzie twoja krótka historia jajek na wieczorną jajecznicę się zaczyna, kończy się równie krótka historia cierpiącej kury bez połowy piór. Prześledźmy, więc tę historię, od końca do początku. Życie za złotówkę. „Nie będę kupować jajek oznaczonych numerem 3” - brzmi najważniejszy fragment petycji stowarzyszenia Otwarte Klatki, którą podpisało już ponad 48 tysięcy osób. Co oznacza tajemniczy numer 3? „Trójka” przez którą ludzie podpisują petycje, organizują protesty? „Trójka” którą widzimy na kartonowych opakowaniach i na początku skomplikowanego kodu na każdym jajku sprzedawanym w supermarkecie? Cyfra 3 oraz 0, 1 i 2 są symbolami poszczególnych rodzajów hodowli kur niosek, od których kupowane przez Ciebie jajka pochodzą. Wybierając opakowanie w sklepie dokonujesz wyboru, jaki typ chowu wspi