Przejdź do głównej zawartości

Jak zrobić karmnik dla ptaków? - To Dziecinnie Proste #5

Na pytanie, co jest potrzebne do wykonania karmnika, zapewne każdy odpowie: deski, gwoździe, młotek... Brzmi skomplikowanie, prawda?
Ale tak naprawdę można zrobić bardzo dobry karmnik o wiele prościej.
Niezbędne będą jedynie: plastikowa butelka, drewniana łyżka i oczywiście ziarno dla ptaków! 

 

Przydatne mogą być również
- plastikowa butelka dowolnej wielkości
- duża warzecha (drewniana łyżka)
- taśma izolacyjna
- sznurek
- kartka papieru
- nożyczki
- nożyk do tapet
- ziarno dla ptaków

Jak to zrobić krok po kroku?
  
      1. Najlepiej przy pomocy nożyka do tapet wykonaj dwa nacięcia w kształcie krzyżyka tak by jego środek znalazł się dwa – trzy centymetry od dołu butelki.


    2. Po przeciwległej stronie na tej samej wysokości co poprzednio wytnij w butelce półkole – zrób poziome nacięcie a później rozpoczynając około pół centymetra od jego końców wytnij puste w środku półkole.


        3. Zabezpiecz drugi otwór w kształcie półkola, wykorzystując taśmę izolacyjną.






       4. Włóż warzechę do przygotowanych otworów, „główna” część łyżki powinna się znaleźć po stronie półkola. Wepchnij warzechę tak, by była jak najbardziej stabilna, około 1/5 część łyżki powinna znaleźć się w środku butelki.



     5. Używając lejka wykonanego z kartki papieru wsyp do karmnika ziarno, przy tej czynności najlepiej  przysłoń główny otwór ręką tak by jak najmniej ziarna wysypało się poza butelkę.
 

Jakie ziarno wybrać? 
Najprostszym wyborem będzie niełuskany słonecznik. W okresie zimowym można kupić go w praktycznie każdym supermarkecie, a do tego, jest on wysokokaloryczny, co pozwoli zapewnić ptakom dużo energii. Oczywiście świetnie sprawdzą się też wszystkie inne gotowe mieszanki ziaren i orzechów.

     6. Teraz pozostaje już tylko zawiesić karmnik na drzewie!  Górna część butelki powinna zostać przymocowana sznurkiem równolegle do gałęzi, tak by karmnik jak najmniej się ruszał.

GOTOWE!


Dziękujemy za uwagę!
To tyle na dzisiaj
Śledźcie nas profil, aby nie przegapić wielu ciekawych wpisów.
Możecie nas również zaobserwować na naszych mediach społecznościowych:
FB: Koło Życia Zwierząt
IG: kolo.zycia.zwierzat

Pozdrowionka!
Koło Życia Zwierząt




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jeże i ich zagrożenia - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #4

Powo dem zagrożenia jeży w wielu przypadkach są ludzie. Ważne jest, jakie działania podejmujemy, ale również, czego NIE robimy. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przestać zagrażać, a zacząć pomagać jeżom! Czemu pomagać? Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami, zjadają wiele szkodników, które przeszkadzają nam w naszych ogródkach. Od dłuższego czasu obserwujemy zmiany miejsca występowania jeży z naturalnych ekosystemów na tereny bardziej zurbanizowane. Niestety, zagrożenia dla jeży płynące z działalności człowieka spowodowały ogromny spadek populacji jeży. Są one zagrożone wyginięciem, z tego powodu w Polsce obowiązuje ochrona ścisła jeży. Jeżowe zagrożenia, na które mamy wpływ Wypadki drogowe       Zastraszająca ilość jeży ginie pod kołami aut przez nieuwagę kierowców. Niestety ich naturalna reakcja obronna na zbliżający się pojazd - zwinięcie się w kulkę nie ratują ich przed śmiertelnymi zderzeniami . Środki ...

Dlaczego warto sterylizować koty? - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #5

Dzisiaj zajmiemy się tematyką kotów, a w szczególności podamy zalety sterylizacji.    Dlaczego warto sterylizować koty? Na samym początku należy podkreślić, iż samiczki mogą się kocić nawet do trzech razy w roku, przy czym jeden miot może im dać aż 6 młodych. Szybkie rozmnażanie kotów sprawia, iż wiele z nich zostaje porzucone. Wykastrowana kotka również nie posiada „objawów rui” takich jak na przykład nieustanne krzyczenie. Dla takich zwierząt zmniejsza się również ryzyko wypadku i walk z innymi kotami, gdyż koty po sterylizacji stają się ogólnie bardziej zrównoważone, ufne i odstresowane, cechuje je mniejsza agresja. Kolejną zaletą jest rzadsze występowanie chorób charakterystycznych dla danej płci. Występowanie niektórych z nich jest całkowicie wykluczone, np. choroby macicy, gdyż ta jest usunięta. Na koniec warto dodać, iż wydłuża się średnia długość życia wykastrowanego kota. Ile kosztuje sterylizacja kota? Sprawy finansowe są z reguł...