Przejdź do głównej zawartości

Dokarmianie Ptaków - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #2

Jak, kiedy i czym należy dokarmiać ptaki? Wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym wpisie.
Zapraszamy!


Jedna jaskółka wiosny nie czyni
Dokarmianie ptaków należy rozpocząć po pojawieniu się pierwszych śniegów lub mrozów, czyli zazwyczaj w grudniu. Gdy raz już wystawisz nasiona musisz kontynuować karmienie regularnie do końca zimy, zwykle jest to koniec lutego/początek marca.


Powiedziały bociany, że niedobre są zmiany
Ptaki podczas mrozów potrzebują dużo energii, a pod pokrywą śniegu trudno jest im zdobyć coś do jedzenia. Potrafią przelecieć duże odległości wiedząc, że znajdą pożywienie. W przypadku gdy zastaną karmnik pusty, po długim locie może im nie starczyć energii na szukanie jedzenia gdzie indziej.

Każdy dudek ma swój czubek

          1. Ziarna zbóż i nasiona

Najprostszym zimowym śniadaniem dla ptaków mogą być rozmaite ziarna i nasiona, często dostępne kulach tłuszczowych, które idealnie nadadzą się dla sikorek. W różnorodnych mieszankach najczęściej znajdziemy: przede wszystkim wysokoenergetyczny niełuskany słonecznik, proso, jęczmień owies, kukurydzę i sorgo, ale ciekawy dodatek mogą stanowić również: nasiona rzepaku, konopi czy dyni.


          2. Orzechy, kasze i ryże

Orzechy laskowe, ziemne, a najlepiej włoskie, oczywiście nie prażone i nie solone. Pęczak i ryż podawać wolno tylko po ugotowaniu, natomiast kaszę gryczaną w formie suchej.


          3. Owoce i warzywa

Dla kosów z pewnością wspaniale sprawdzą się banany i rodzynki. Jednak owoce naturalnie występujące w ich środowisku powinny stanowić podstawę żywienia, dlatego warto położyć w karmniku jabłka i gruszki. Podawać można też suszone owoce, które należy wcześniej namoczyć tak by nie pęczniały ptakom w żołądkach. Można też w małych ilościach dołożyć pokrojone i ugotowane warzywa takie jak: ziemniaki, kapusta i buraki.


Bardzo często popełniany błąd to dokarmianie ptaków chlebem. Chleb ma mało wartościowych składników odżywczych oraz szybko pleśnieje, a tak samo jak dla ludzi, dla ptaków pleśń jest szkodliwa.

Dziękujemy za uwagę!
To tyle na dzisiaj
Śledźcie nas profil, aby nie przegapić wielu ciekawych wpisów.
Możecie nas również zaobserwować na naszych mediach społecznościowych:
FB: Koło Życia Zwierząt
IG: kolo.zycia.zwierzat

Pozdrowionka!
Koło Życia Zwierząt


Źródła:https://poradnikogrodniczy.pl/dokarmianie-ptakow-zima.php
http://mto-kr.pl/dokarmianie-ptakow-zima/
https://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/dokarmianie-ptakow-w-zimie,19096.html
https://www.123rf.com/photo_25998949_bird-food-birdseed-sunflower-millet-seeds-backgroundtexture.html
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1529051,1,pozytki-z-kaszy.read
https://www.thebestofhealth.co.uk/diet/is-the-apple-the-ultimate-fruit/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jeże i ich zagrożenia - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #4

Powo dem zagrożenia jeży w wielu przypadkach są ludzie. Ważne jest, jakie działania podejmujemy, ale również, czego NIE robimy. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się, w jaki sposób przestać zagrażać, a zacząć pomagać jeżom! Czemu pomagać? Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami, zjadają wiele szkodników, które przeszkadzają nam w naszych ogródkach. Od dłuższego czasu obserwujemy zmiany miejsca występowania jeży z naturalnych ekosystemów na tereny bardziej zurbanizowane. Niestety, zagrożenia dla jeży płynące z działalności człowieka spowodowały ogromny spadek populacji jeży. Są one zagrożone wyginięciem, z tego powodu w Polsce obowiązuje ochrona ścisła jeży. Jeżowe zagrożenia, na które mamy wpływ Wypadki drogowe       Zastraszająca ilość jeży ginie pod kołami aut przez nieuwagę kierowców. Niestety ich naturalna reakcja obronna na zbliżający się pojazd - zwinięcie się w kulkę nie ratują ich przed śmiertelnymi zderzeniami . Środki ...

Dlaczego warto sterylizować koty? - Wszystko Co Chcesz Wiedzieć #5

Dzisiaj zajmiemy się tematyką kotów, a w szczególności podamy zalety sterylizacji.    Dlaczego warto sterylizować koty? Na samym początku należy podkreślić, iż samiczki mogą się kocić nawet do trzech razy w roku, przy czym jeden miot może im dać aż 6 młodych. Szybkie rozmnażanie kotów sprawia, iż wiele z nich zostaje porzucone. Wykastrowana kotka również nie posiada „objawów rui” takich jak na przykład nieustanne krzyczenie. Dla takich zwierząt zmniejsza się również ryzyko wypadku i walk z innymi kotami, gdyż koty po sterylizacji stają się ogólnie bardziej zrównoważone, ufne i odstresowane, cechuje je mniejsza agresja. Kolejną zaletą jest rzadsze występowanie chorób charakterystycznych dla danej płci. Występowanie niektórych z nich jest całkowicie wykluczone, np. choroby macicy, gdyż ta jest usunięta. Na koniec warto dodać, iż wydłuża się średnia długość życia wykastrowanego kota. Ile kosztuje sterylizacja kota? Sprawy finansowe są z reguł...

Jak zrobić karmnik dla ptaków? - To Dziecinnie Proste #5

Na pytanie, co jest potrzebne do wykonania karmnika, zapewne każdy odpowie: deski, gwoździe, młotek... Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale tak naprawdę można zrobić bardzo dobry karmnik o wiele prościej. Niezbędne będą jedynie: plastikowa butelka, drewniana łyżka i oczywiście ziarno dla ptaków!    Przydatne mogą być również - plastikowa butelka dowolnej wielkości - duża warzecha (drewniana łyżka) - taśma izolacyjna - sznurek - kartka papieru - nożyczki - nożyk do tapet - ziarno dla ptaków Jak to zrobić krok po kroku?           1. Najlepiej przy pomocy nożyka do tapet wykonaj dwa nacięcia w kształcie krzyżyka tak by jego środek znalazł się dwa – trzy centymetry od dołu butelki.     2. Po przeciwległej stronie na tej samej wysokości co poprzednio wytnij w butelce półkole – zrób poziome nacięcie a później rozpoczynając około pół centymetra od jego końców wytnij puste w środku pół...